Pobieranie, analiza, archiwizacja

danych z tachografów i kart kierowców

Jak oszukać tachograf cyfrowy

Tachografy analogowe rejestrują informacje na papierowych tarczkach, czasami w sposób niedokładny, łatwy do fałszowania. Dlatego od kilku lat są zastępowane przez tachografy cyfrowe, które zapewniają nienaruszalność danych pobranych z tachografu. W związku z tym, wielu kierowców poszukuje sposobów „jak oszukać tachograf cyfrowy”.

Mając szacunek do prawa i przykładając dużą wagę do bezpieczeństwa na drogach, nie popieramy ani nie propagujemy manipulacji ani ingerencji w tachografy. Artykuł ten jest informacją dla właścicieli przedsiębiorstw a także spedytorów, organizatorów transportu i wycieczek gdyż także wobec nich może być wszczęte postępowanie administracyjne w przypadku nałożenia kary na kierowcę.Najpopularniejszą i najprostszą metodą oszukania tachografu cyfrowego jest zwykły magnes. Sposób jest prosty ze względu na to, że potrzebny tylko magnes i wiedza gdzie w skrzyni biegów zamontowany jest przetwornik. Funkcjonuje to z przetwornikami magnetycznymi, które montowane są we wszystkich pojazdach z tachografem cyfrowym. Montując magnes, zakłócamy pracę przetwornika co powoduje zatrzymanie przekazywania impulsów do tachografu.

Właściciel przedsiębiorstwa powinien wiedzieć, że w ten sposób psują się impulsatory, które kosztują ok. 600 zł, do tego dochodzi koszt kalibracji tachografu kolejne ok. 400 zł.

Oprócz kosztów materialnych dochodzą wątpliwości czy w awaryjnej sytuacji zadziała nam ABS czy kontrola trakcji. Tachograf połączony jest z szyną CAN (Controller Area Network) w pojeździe i przekazuje do komputera wiele istotnych informacji.

Zgodnie z taryfikatorem ITD: Wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące, do którego podłączone zostały niedozwolone urządzenia dodatkowe wpływające na jego niewłaściwe funkcjonowanie podlega karze 10 000zł. Dla firm transportowych działających poza granicami kraju niech istotna będzie informacja, że we Francji taka kara wynosi do 30 tys. euro (z możliwością pozbawiania wolności do jednego roku).

Inne mniej popularne sposoby to jazda na kilku kartach (podczas kontroli łatwe do wykrycia, dochodzi kara za posługiwanie się nie swoim dokumentem) lub napędzanie tachografu przez port komunikacyjny (takie przyrządy nie posiadają możliwości zmiany prędkości więc na wykresie widać jak np. ciężarówka rozpędziła się od 0 do 90 km/h w 1 sec), kalibrowanie tachografu na własną rękę.

Przedsiębiorca może wykryć zamontowany magnes lub używanie przez kierowcę cudzych kart kierowcy tylko przez kontrolę bieżącej pracy. Natomiast tachograf zapisuje pewne próby ingerencji, są one możliwe do odczytania przez specjalne programy komputerowe.

Oprogramowanie TachoAnalizer w wersjach z plusem (TC Start+, TC Normal +, TC Extra +, TCA Extra +) automatycznie dostarcza informacji o:
  • zdarzeniach związanych z próbami naruszenia zabezpieczenia przyrządu rejestrującego,
  • zdarzeniach związanych z próbami naruszenia zabezpieczenia czujnika,
  • usterkach karty i urządzenia rejestrującego,
  • dacie ostatniej kalibracji.
A także o prędkości z jaką poruszał się pojazd przez ostatnie 24 godziny, oraz o ustawionych przekroczeniach prędkości.
Nadkola.pl